Hrádek Oltářík (Hrádek) – České středohoří
Hrádek Oltářík (Hrádek) – České středohoří 50°29'23.7"N, 13°55'24.1"E
Hrádek Oltářík (Hrádek - 566 m.n.m.) je jedním z mnoha hrádků postavených na skalnatých vrcholech v Českém středohoří. Vlastní těleso vrchu vzniklo ve třetihorách (před cca 30 mil.lety) výstupem žhavého magmatu skrz vrstvy tufů z vulkanických erupcí okolních vulkánů a jeho utuhnutím pod tehdejším povrchem (lakolit). Teprve eroze a denudace v následujících miliónech let, zvláště ve čtvrtohorách, vypreparovala tyto horniny na povrch. Původní terén ve třetihorách byl totiž o 200 až 300 metrů výše než je v současnosti. Geologicky se nazývá šedočerná hornina sodalitický tefrit a na západní straně skály je odkryta těžbou kamene na stavbu hrádku pěkná nepravideklná sloupcovitá odlučnost tohoto tefritu.
Hrádek Oltářík byl jako jeden z mála založen v temném období našich dějin, kdy u nás zuřila bratrovražedná husitská válka, v roce 1426 zbohatlým husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic. Byl to malý hrádek, který se skládal z jedné poměrně malé obytné věže na skalisku. Na severu vrchu se dochovaly zbytky věžovité brány – viz rekonstrukce podoby hrádku Oltářík od Ing.Ivana Lehkého. Hrádek byl vystavěn tak, aby nebyl ohrožován v té době se značně rychle rozvíjející dělostřelbou. Hrádek byl obýván až do roku 1544, kdy je v literatuře označován již jako pustý.
Botanickou zajímavostí jsou na jaře (duben – květen) všude na skalnatém vrcholu rostoucí trsy krásně žluté Tařice skalní (Aurinia saxatilis).